آخرین اخبار : 

بحران مهاجران از زوایای دیگر!

حمید جباری /

اواخر ماه میلادی گذشته بود که در اجلاس بروکسل کشورهای غربی با سران کشور افغانستان برای  پیدا کردن راه حلی مناسب برای رسیدگی و بازگرداندن مهاجرانی که قوانین پناهندگی شامل حال‌شان نمی‌شود،با همتایان افغان به جمع‌بندی‌هایی رسیدند اما در آن سوی میز دولتمردان آن کشور مسائلی را مطرح نمودند که زوایای دیگری از این معضل را آشکار ساخت.

نخست اینکه ایشان متفق‌القول اذعان کردند که در همه‌یی ولایت‌ها و مناطق این کشور درگیری و نا آرامی وجود ندارد و تنها یک جغرافیای مشخص را به سران اروپایی معرفی نمودند و اعلام کردند  ساکنان این نواحی‌ها در صورت در خطر بودن جان‌شان با ارائه‌ی اسناد معتبر به شرط تایید دولت افغانستان می‌توانند به عنوان پناهنده در کشورهای مزبور به امورپناهندگی ایشان رسیدگی شود.

موضوع دیگری که آقای اشرف غنی و هیئت همراه بر آن تاکید داشتند این بوده است که اکثر قریب به اتفاق مهاجران کنونی در اروپا سال‌هاست بیرون از این کشور بودند و حتی برخی‌ها محل تولدشان کشور دوم و سوم می‌باشند و افغانستان را ولو برای یک بار از نزدیک ندیده‌اند و حال دائم از جنگ و ناامنی سخن می‌گویند.

نکته‌ی اصلی و اساسی که به روی آن پافشاری می‌نمودند تهیه‌ی لیستی از دفاتر سازمان ملل و همچنین دفاتر ثبت اتباع خارجی در سه کشور پاکستان، ایران و ترکیه است تا مشخص شود تا قبل از باز شدن راه مهاجرت که ابتدا برای مردم جنگ زده سوری گشوده شد این افراد حداقل از تاریخ پانزده ژانویه 2013 و آغاز ورود مهاجران در کدام کشورها زندگی می‌کردند؟! دولت‌های غربی نیز در قبال کمک 15میلیارد دلاری این پیش شرط را برای دولتمران افغان لازم داستند که در مقابل مهاجران عودت داده شده را پذیرفته و زمینه‌ی اسکان و ایجاد بسترهای اشتغال را برای آنان فراهم سازند! و مورد دیگر شرایطی فراهم آورند که بعد از بازگشت این عده و بعد از اندک زمان این نوع مهاجرت و خروج بی‌رویه از کشور ادامه پیدا نکند.

از آن سو با توافقات انجام شده‌ی فی‌مابین دولت اشرف غنی و همتایان ایرانی آنها تمام مهاجران افغان در ایران که در برخی مناطق ممنوعیت‌ها باعث عدم تحصیل و اشتغال آنها را موجب شده برداشته شده است! تا روند بازگشت آن عده که سال‌ها در ایران بسر می‌بردند نیز به سرانجام خوبی رسیده باشد.

حال باید منتظر بود تا اثرات این نشست را دید و با اتخاذ این تصمیمات آینده‌ی اشرف غنی و افغانستان به چه سویی پیش خواهد رفت.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *