آخرین اخبار : 

پیروزی دانلد ترامپ و انعکاس آن بین ایرانیانِ مخالف و موافق!

منصوره ناصرچیان /
دانلد ترامپ یک بیزینسمن۷۰ ساله‌ی موفق که توانسته امپراطوریِ تجاری برای خود در قلب آمریکا بوجود بیاورد، روز ۲۰ ژانویه ۲۰۱۷ به عنوان چهل و پنجمین رئیس جمهور آمریکا بطور رسمی آغاز به کار خواهد کرد. او از طرف خانواده‌ی پدری از مهاجرین آلمانی و از طرف خانواده‌ی مادری از مهاجرین ایرلندی می‌باشد. همسر اول او از جمهوری چِک و همسر سوم او، ملینا ترامپ از کشور اسلوونی می‌باشد. این سابقه مهاجرتی خود و همسر سابق و کنونی‌اشِ نشان می‌دهد که سیاست‌های کارزار انتخاباتی‌اش بر علیه مهاجرین غیر قانونی و تغییر سیاست پذیرش پناهندگان ناشی از نفرت او نسبت به مهاجرین و پناهندگان نمی‌باشد بلکه یک استراتژی نسبتا جدید و بحث برانگیز برای جلب توجه عمومی  بوده است تا نامش بیشتر بر سر زبان‌ها بیفتد و توده‌ی رای‌دهنده شانس بهتری برای برگزیده شدن به خاطر متفاوت بودن به او بدهند.
با نگاه کردن به کارنامه‌ی هشت ساله‌ی اوباما  که در ژانویه ۲۰۰۹ جانشین جورج  بوش شد، شاید بتوان علتِ ظهور یک بیزینسمن به عنوان سیاستمدار در کارزار بسیار پیچیده‌ی اخیرِ انتخاباتی آمریکا را بهتر دَرک کرد. چند ماه بعد از ریاست جمهوریِ اوباما، جایزه‌ی صلح نوبل به او اِهدا می‌شود که یکی از مناسبات اعطای این جایزه؛ ایجادِ «فضایِ جدید» روابط بین‌الملل به خصوص در دنیای مسلمانان ذکر شده است. سیاست خارجه مماشات‌گرانه‌ی اوباما با جمهوری اسلامی ایران باعث بسیاری از ناآرامی‌ها در منطقه‌ی مسلمان‌نشین خاورمیانه شده  که دنیای غرب نیز از عواقبِ آن مثلِ بحران پناهندگان و حملاتِ تروریستی به دور نمانده است.
جنگ سوریه کم‌کم وارد ششمین سال خود می‌شود در حالی‌که اوباما به جای میانجی‌گری و خاتمه‌ی جنگ، در سال ۲۰۱۴ از جمهوری اسلامی دعوت کرد که برای جنگ با داعش در کنار آمریکا قرار گیرد و این قضیه بیشتر به یک تناقض شبیه بوده تا یک سیاست. جمهوری اسلامی یکی از بزرگترین تروریست‌های حاضر در خاورمیانه و تقویت‌کننده‌ی آنهاست و همدستی او با بشار اسد برای نابودی مردم سوریه و خود را  «مدافعانِ حَرَم» خطاب کردن در ادبیاتِ پروپاگاندای رسانه‌هایِ موافقِ خود، دنباله همان تناقض آشکارِ «فضایِ جدیدِِ» گفتمان با دنیای مسلمانان توسط اوباما می‌باشد. در حالی‌که جمعیت مسلمانانِ آمریکا کمتر از یک درصد می‌باشد، اوباما با سیاست‌های خارجی مماشات گرایانه نخواسته حتی حملاتِ تروریستی که بعضی از آنها از طرفِ اسلام گرایانِ افراطی بوده را به حسابِ مسلمانان بگذارد چون جایزه‌ی صلح نوبلش را زیر سوال می‌بَرَد.
حالا از دلِ چنین تناقاضات مماشات‌گرایانه‌ی سیاست خارجی و پاره‌ای اشتباهاتِ سیاست داخلیِ اوباما، فردی ناشناخته در دنیای سیاست به نام دانلد ترامپ روی کار می‌آید که در ابتدای کارزارِ انتخاباتی جدی گرفته نمی‌شود ولی از آنجائی‌که او مردی‌ست شدیدا رقابتی و با هیچ مانعی خود را کنار نمی‌کِشد، به سیاست‌های بحث برانگیز و جنجالی برای برنده شدن دست می‌زند. کمپینِ هیلاری کلینتون در برابر دانلد ترامپ تبدیل می‌شود به استراتژی قدیمی حمله به شخصیت یکدیگر در عوض مسئول بودن در قِبالِ سیاست‎های خود. هیلاری کلینتون با دریافت ۱٫۳ بیلیون دلار از کمپینش بیشترین تلاش برای به افتضاح کشیدن رقیبش می‌کند و ترامپ که تقریبا نصف این بودجه یعنی ۷۹۵ میلیون دلار را بدست آورده از لحاظ تجاری زیاد به صرفه نمی‌بیند که به همان شدت تبلیغات بر علیه هیلاری کلینتون کند ولی در بحث‌های انتخاباتی هردو در زمینه‌ی تخریب شخصیتی از هم کَم نمی‌آورند.
نه هیلاری کلینتون سیاستمدارِ کهنه کارِ مُنَزه از اشتباهات سیاسی می‌باشد و نه دانلد ترامپ یک سیاستمدار جدیدِ با پرونده‌ای پر از موفقیت‌هایِ  بدونِ مشکل به حساب می‌آید. حالا با تمام این تفاصیل، ترامپ برنده‌ی نهایی شده است و مردم آمریکا با تمام موافقت‌ها و مخالفت‌های‌شان بر سر این دو شخصیت از دو حزب متفاوت کم کم از تب و تابِ انتخاباتی و احساسی بودن، بیرون می‌آیند و رئیس جمهور جدید را با همه کاستی‌هایش می‌پذیرند و از او توقع دارند که آینده‌ی خوبی را برای‌شان رقم بزند در حالی‌که چشم‌های‌شان به روی عملکرد او و اعضای دولتش باز خواهد بود اما در این میان ایرانیان به این زودی‌ها از نتیجه انتخاباتِ آمریکا گذر نمی‌کنند. در طیِ هشت سال دوره‌ی ریاست جمهوریِ اوباما که با جریاناتِ جنبش مردمیِ ژوئن ۲۰۰۹ همزمان شد، بعضی ایرانیان به اوباما دخیل می‌بستند تا جمهوری اسلامی را برای‌شان سرنگون کند، حال با روی کار آمدنِ ترامپ، چشم عده‌ای دیگر از ایرانیان به اوست برای کار تمام نشده‌ی اوباما!
این انفعالِاتِ اپیدمیکی بین ایرانیان و توقعات بسیار بالا داشتن از دیگران برای انجامِ کارِ خودشان ظاهرا تمامی ندارد. حالا در این وسط طرفدارانِ جمهوری اسلامی نیز، شعار بین بد و بدتر را عَلَم کرده و انتخابات آمریکا را با جمهوری اسلامی موازی‌سازی کرده‌اند و آن را کاملا شبیه می‌دانند، حال آن که ساختار جمهوری اسلامی یک دیکتاتوری-مذهبی بر اساس اصل ولایت فقیه می‌باشد و اصلا انتخابات در آن معنایی ندارد چون این رهبری‌ست که تعیبن‌کننده‌ی تمام امور مملکت می‌باشد و بالعکس، آمریکا برپایه‌ی دموکراسی بنا شده و با رای عمومی یک رئیس جمهور سر کار می‌آید. حالا خوب یا بد بودن شخصیتِ رئیس جمهور در یک سیستم دموکراسی نمی‌تواند به طرز شدیدی پایه‌های سکولاریزم را بلرزاند چون یک بروکراسی در پشت سر آن‌ست که اجازه‌ی تخلف به او را نمی‌دهد. ترامپ مثل رئیس جمهورهای پیشین آمریکا باید برای منافع ملی کشور خود راهکارهای مثبتی ارائه دهد ولی نه لزوما برای سیاست خارجی‌اش به خصوص در مورد خاورمیانه مگر در امتداد منافع ملی آمریکا باشد.
حالا گُسلی که بین ایرانیان چه داخل و چه خارج از کشور بر سر براندازی بوده با انتخاب ترامپ عمیق‌تر می‌شود چون عده‌ای ترامپ را جنگ‌افروز اعلام می‌کنند و او را باعث و بانیِ «جنگِ جهانی سوم» می‌خوانند، در حالی‌که نزدیک به یک دهه خاورمیانه در آتش و خون دارد می‌سوزد. عده‌ای نیز بر عکس او را عاملی برای برهم زدن توافق اتمی می‌بینند که ممکن‌ست جمهوری اسلامی را به انزوا بکشاند. مردم ایران باید از انفعال سیاسی بیرون بیایند و از فرهنگِ ایده‌آلیستی و آرمان‌خواهی به واقعیت‌گرایی متوسل شوند تا خود را تافته‌ی جدا بافته‌ای ندانند که رئیس جمهور آمریکا را رئیس جمهور ایران تصور کنند تا مشکلات‌شان را حل کند.
  1. كشكساب گفت:

    با درود بر همه ايرانيان ، قطعا همه ميدانند كه مهمترين مشكل روسيه ، گسترش ناتو تا نزديكترين همسايه هاى استراتژيك ان ، مثل لهستان است . و اين غافلگيرى براى كرملين بسيار تنگنا اور شده . بهمين دليل با هر ريسكى هم كه بود كريمه را در اختيار گرفت حتى با پرداخت هزينه كمر شكن تحريمها . و براى گريز از اين هزينه جبهه مهم ديگرى بنام سوريه را باز كرد ، كه ( قراردادطرطوس تا سال ٢٠٤٦ ) بود را به ( بنابر اخبار ) به پايگاه دائمى تبديل نمود . حالا اگر ادعاى ترامپ كه ( چرا امريكا بايد هزينه عمده ناتو را بدهد ) را جدى بگيريم و روسيه بتواند او را يا مستقيم و يا غير مستقيم ، تشويق و ترغيب به عمل به ادعايش بنمايد ، قطعا پيروزى سرنوشت ساز و استراتژيك ، نصيب مسكو ميشود . از طرفى با گفتگو واظهارات رئيس دولت اسرائيل با ترامپ كه بشدت بر دوستى و حمايت او ابراز اميدوارى نموده و اعلام همكارى عميق در منطقه را ميبينيم تا جايى كه اقاى نفتالى بِنِت ، كه معرف حضور اگاهان هستند ، گفت بهترين شانس است كه مناطق دولت خودگردان زميمه خاك اسرائيل گردد و (( استقلال دولت فلسطين منتفى اعلام شود )) يعنى روابط فوق العاده خوب و اطمينان از حمايت ترامپ . از ديگر سو ، نخست وزير روسيه در ديدارش از اسرائيل كه انجا را ( مثل خانه خود توصيف نموده ) با همتاى اسرائيلى خود به گفتگو نشست . آقاى ناتانياهو اعلام نمود كه در اين گفتگو (( دو موضع مشترك مورد توافق بلا انكار است كه )) هم روسيه و هم اسرائيل ( هرگز نخواهند گذاشت كه حكومت اسلامى ايران به بمب اتم و اقتدار در سوريه دست يابد ) حالا با توجه بر اين هماهنگى بين موسكو با همپيمان استراتژيك واشينگتن ، تل اويو ، بايد منتظر چگونگى دادو ستد و تقسيم منافع مابين سياستگزاران امريكا و روسيه بود كه چه پيامدى براى حكومت بشدت اسلامى و ضدايرانى حاكم بر كشورمان دارد . پاينده ايران ، سربلند ايرانى

  2. كشكساب گفت:

    با درود بر همه ايرانيان ، قطعا همه ميدانند كه مهمترين مشكل روسيه ، گسترش ناتو تا نزديكترين همسايه هاى استراتژيك ان ، مثل لهستان است . و اين غافلگيرى براى كرملين بسيار تنگنا اور شده . بهمين دليل با هر ريسكى هم كه بود كريمه را در اختيار گرفت حتى با پرداخت هزينه كمر شكن تحريمها . و براى گريز از اين هزينه جبهه مهم ديگرى بنام سوريه را باز كرد ، كه ( قراردادطرطوس تا سال ٢٠٤٦ ) بود را به ( بنابر اخبار ) به پايگاه دائمى تبديل نمود . حالا اگر ادعاى ترامپ كه ( چرا امريكا بايد هزينه عمده ناتو را بدهد ) را جدى بگيريم و روسيه بتواند او را يا مستقيم و يا غير مستقيم ، تشويق و ترغيب به عمل به ادعايش بنمايد ، قطعا پيروزى سرنوشت ساز و استراتژيك ، نصيب مسكو ميشود . از طرفى با گفتگو واظهارات رئيس دولت اسرائيل با ترامپ كه بشدت بر دوستى و حمايت او ابراز اميدوارى نموده و اعلام همكارى عميق در منطقه را ميبينيم تا جايى كه اقاى نفتالى بِنِت ، كه معرف حضور اگاهان هستند ، گفت بهترين شانس است كه مناطق دولت خودگردان زميمه خاك اسرائيل گردد و (( استقلال دولت فلسطين منتفى اعلام شود )) يعنى روابط فوق العاده خوب و اطمينان از حمايت ترامپ . از ديگر سو ، نخست وزير روسيه در ديدارش از اسرائيل كه انجا را ( مثل خانه خود توصيف نموده ) با همتاى اسرائيلى خود به گفتگو نشست . آقاى ناتانياهو اعلام نمود كه در اين گفتگو (( دو موضع مشترك مورد توافق بلا انكار است كه )) هم روسيه و هم اسرائيل ( هرگز نخواهند گذاشت كه حكومت اسلامى ايران به بمب اتم و اقتدار در سوريه دست يابد ) حالا با توجه بر اين هماهنگى بين موسكو با همپيمان استراتژيك واشينگتن ، تل اويو ، بايد منتظر چگونگى دادو ستد و تقسيم منافع مابين سياستگزاران امريكا و روسيه بود كه چه پيامدى براى حكومت بشدت اسلامى و ضدايرانى حاكم بر كشورمان دارد . پاينده ايران ، سربلند ايرانى ///با پوزش بخشى از كامنت قبلى ناقص ارسال شد كه بدينوسيله متن كامل تقديم ميگردد ، باسپاس // كه به پايگاه ……

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *