آخرین اخبار : 

دوستان و دشمنانِ اسرائیل!

نیما راشدان /

خوش‌تان بيايد يا نيايد، دوستي يا دشمني اسرائيل ملاک انتخاب است ميان تمدن و بدويت – اين يک حکم راست‌گرايانه، نئوکنسرواتيو و غير انساني نيست. اين واقعيت دنياي امروز ماست. قبول نداريد، کاغذ و قلم برداريد، خطي وسط صفحه بکشيد، دوستان و دشمنان اسرائيل را يک به يک روي سمت راست و چپ خط حائل روي کاغذ آوريد.

۱ – دوستان اسرائيل عبارتند: از آدمهايي مثل آلبرت اينشتاين ، سيمون ويسنتال ، تقريبا تمامي برندگان جوايز نوبل فيزيک، شيمي، طب، سرشناس‌ترين آکادميسين‌هاي جهان در علوم تجربي و انساني. مجرب‌ترين پزشکان، شاخص‌ترين هنرمندان سينما ، تاتر و موسيقي جهان، گردانندگان صنعت تلويزيون و سرگرمي در غرب و خلاصه هر جا که نبوغ و خلاقيت تکنيکي عصر جديد مي‌درخشد ، نشاني هم هست از علاقه به اسرائيل. خوشمان بيايد يا نه.

۲ – دشمن اسرائيل، انساني‌ست که به شيوه‌ی هفت هزار سال قبل مي‌زيد، سيماي او، پوشش او، بوي بدن و پاهايش ، رفتار او با همسر و فرزندانش، خانه يا غاري که در آن زندگي مي‌کند ، کلماتي که براي حرف زدن انتخاب مي‌کند ، ميزان آگاهي‌اش از پديده‌هاي دنياي جديد و خيلي چيزهاي ديگر.
دشمن اسرائيل بن لادن است با همان سيما که گفتم ، ايمن ظواهري‌ست و يا ابومصعب‌الزرقاوي. دشمن اسرائيل روح الله خميني است يا اکبر محتشمي و يا محمود احمدي نژاد. دشمن اسرائيل ابومصعب‌الزرقاوي است که مثل پوست کندن خيار آدم سر مي‌برد جلوي دوربين، دشمن اسرائيل موسوي خميني است که فتواي قتل نويسنده‌اي را چون باب ميل‌اش ننوشته است ، صادر مي‌کند. خواب‌نما مي‌شود و با يک دست‌خط هزاران انسان بي‌گناه يا کم گناه را به کام مرگ مي‌فرستد.

۳ – دشمن اسرائيل جمهوري اسلامي ايران است ، جمهوري عربي خلق سوريه. امارات اسلامي افغانستان (طالبان ) و جمهوري خلق عراق (صدام) است. دوستان و شرکاي اسرائيل عبارتند از به ترتيب :‌ ۱ – بلژيک ۲ – آلمان ۳ – سوئيس ۴ – بريتانيا ، کافي‌ست آزادي‌هاي مدني – سياسي در کشورهاي حامي اسرائيل را با رفتار رژيم‌هاي مخالف اين کشور مقايسه کنيم تا تصوير شفاف و بدون خدشه مدنيت در برابر توحش برابر چشمان‌مان پديدار شود.

۴ – دوستان اسرائيل جوانان آراسته و مدرني‌اند که شمع در دست براي همدردي با هزاران هم‌نوع خود ، صدها زن و مرد و کودک قرباني حادثه‌ی يازده سپتامبر ، با قبول همه خطرات به ميدان محسني تهران مي‌آيند. دشمنان اسرائيل صاجبان چفيه‌پوش چهرهايي ترسناک‌اند که در غزه، جنين و بعلبک به خيابان مي‌ريزند ، براي قتل هزاران انسان بي‌گناه شادي ، هلهله و پايکوبي مي کنند ، صداهاي عجيب و غريب در مي‌آورند و تيرهوايي شليک مي کنند.

۵ – براي دشمنان اسرائيل فرقي نمي‌کند ، تعجب نکنيد که آنها دشمن همه چيزهاي خوب عالم‌اند ، دشمن موسيقي، سينما، بوسه، دختر و پسري که دست در دست هم راه مي‌روند ، دشمن همه خوبي‌ها و زيبايي‌ها. بمب‌هايي که در مادريد و لندن منفجر مي‌شود، رفيق حريري نخست وزير محبوبي که در آتش وحشت بشار اسد از طلوع آزادي مي‌سوزد ، شهروندان بي‌گناهي که طعم نفرت بربري دشمنان اسرائيل را مي‌چشند و ..
دوستان من مشکل دقيقا همينجاست. دشمن اسرائيل دشمن تل آويو نيست به شکلي دشمن نوع انسان شده است در زمانه‌ی ما .
نگارنده اين خطوط جايزه مي‌دهد به شما اگر بتوانيد يک حکومت متخاصم با اسرائيل را معرفي کنيد ، که شهروندان عادي خود را قتل عام نکرده باشد ، يک حکومت دشمن و حتي مخالف اسرائيل را معرفي کنيد که از يک روزنامه و فقط يک روزنامه‌ی آزاد برخوردار باشد. يک حکومت دشمن اسرائيل را معرفي کنيد که زنان در آن حداقل از حقوق برابر با حيوانات برخوردار باشند – سنگسار و شکنجه نشوند.

در اسرائيل بمبگذاران انتحاري زنده مانده و يا بازداشت شده، از حق انتخاب تعداد نا محدودي وکيل برخوردارند هزينه‌ی وکلا از محل ماليات شهروندان اسرائيلي توسط دولت پرداخت مي‌شود ، زندانيان همه حق ملاقات دارند ، در سلول انفرادي نگهداري نمي‌شوند، سازمان‌هاي حقوق بشري و مطبوعات حق دسترسي شبانه روزي به آنان را دارند – مقايسه کنيد اين حقوق را با حقوق زندانیانِ جمهوری اسلامی

۶ – خوشتان بيايد يا نيايد ، دوستي يا دشمني اسرائيل ملاک انتخاب است ميان تمدن و بدويت – اين يک حکم راستگرايانه ، نئوکنسرواتيو و غيرانساني نيست. اين واقعيت دنياي امروز ماست. قبول نداريد ، کاغذ و قلم برداريد ، خطي وسط صفحه بکشيد ، دوستان و دشمنان اسرائيل را يک به يک روي سمت راست و چپ خط حائل روي کاغذ آوريد. نوشته خود را چند بار خوب نگاه کنيد و بعد لطفا از خود خجالت بکشيد، اگر تا ديروز نام‌تان در کنار بن لادن ،‌احمدي نژاد ، خامنه‌اي و الزرقاوي و بشار اسد بود.

۷ – اسرائيل پاره‌اي از هويت تاريخي ما ايرانيان است. کورش کبير و ديگراني که مظاهر ايرانيت مايند، در اسرائيل از ايران عزيزتر و گرامي‌ترند، دشمنان اسرائيل – اعراب افراطي – خطرناکترين دشمنان تاريخي و معاصر ايران زمين‌اند.
در اسرائيل اما ، رئيس جمهور و بسياري از مقامات عاليرتبه اسرائيل ايرانياني اند که برخلاف بسياري از ديگر ايرانيان به ايراني بودن خود هنوز افتخار مي کنند .
اسرائيل يعني قوي‌ترين اقتصاد خاورميانه ، شکوفاترين رشد تکنولوژيک اين منطقه از جهان ، بالاترين ضريب دموکراسي ، رعايت حقوق بشر ، آزادي‌هاي مدني – مطبوعات و حقوق سياسي شهروندان در خاورميانه. جملات بالا به گوش بسياري از قربانيان ماشين پروپاگانداي نظام اسلامي البته ناآشناست. جملات بالا براي بسياري از قربانيان ماشين تبليغات استالين و گوبلز هم نامفهوم است. نگران نباشيم ،‌ چرخ زمان به نفع انسان و آزادي مي‌گردد. ديده‌ی قربانيان دروغ رفته رفته بر حقايق گشوده مي‌شود.

ماه‌ها پس از سقوط طالبان بسياري از زنان و دختران افغان هنوز باور نمي‌کردند که اگر برقع را کنار زنند ،‌اعدام نخواهند شد، باور نمي‌کردند که خداوند فعلا تصميم ندارد زنان بدحجاب را به سگ، خوک و يا حيوانات موذي تبديل کرده، عذاب نمايد.

نگران نباشيم، مدتي طول کشيد تا دست‌ها پيش رفت، برقع‌ها کنار زده شد، خوشه‌اي از مو روي پيشاني ريخت، گل لبخند شکفت و بسياري تازه حضور زيباي آزادي را باور کردند.
حکايت ما و بسياري از روشنفکران اسرائيل‌ستيز، غرب‌ستيز، عشق ستيز و خودستيز نسل ديروز اين بود، نگران نباشيم، سطرهايي که از نظر گذشت، تازه آغاز راه است.

مقاله‌ی پیش‌روی بازنشری‌ست با تلخیصِ یکی از نوشته‌های نگارنده که سال‌های قبل منتشر شده بود.

  1. بهنام گفت:

    ‫لطفاً کامنت‌های تکراری را بردارید. من دارم سعی می‌کنم که متن را تراز به راست کنم!
    ‫البته با استدلال عمومی شما کاملاً موافقم. ولی آلبرت انشتین از طرفداران «بعد از این» اسرائیل بود. او موافق صهیونیسمی بود که منجر به ایجاد یک کشور مستقل [با دولت و ارتش و غیره] نشود. به نظر می‌رسد که او منطقهٔ فلسطین را بطور دائم در کنترل دولت بریتانیا مجسم کرده بود و خواهان آن بود که در همان چارچوب کاشانه‌ای برای قوم یهود برقرار گردد. نگرانی او از رشد ناسیونالیسم بود که شدیداً با آن مخالف بود زیرا در آن زمان قوم یهود بر اثر همین «ناسیونالیسم» کشتار می‌شد. بطور خلاصه می‌توان گفت که صهیونیسم انشتین یک اومانیسم محصور در مقطع زمانی خود بود که هیچ نکتهٔ مثبتی در ناسیونالیسم نمی‌دید.
    نطفهٔ این ناسیونالیسم ستیزی یهودی بعدها خود به یک جریان تبلیغاتی نیرومند در ایالات متحده بدل شد که تأثیرات خوفناکی در جهان، بویژه در خاورمیانه بر جای گذاشته است. البته انشتین همواره یک طرفدار اسرائیل باقی ماند. ولی اگر به استراتژیست های حزب دموکرات و محافل چپ امریکا که به انقلاب ارتجاعی اسلامی کمک کردند بنگرید، بسیاری نام یهودی خواهید یافت.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *